GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 3 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT BMEA Capillary GC Column phase
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1000 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Useful for analyses of volatile acidic compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ TCEP Capillary GC Column, df 0.44 μm
The unique chemistry of the phase allows for specialized separations.
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ α-DEX™ 120 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL111 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and polarizable (contain double and/or triple C-C bonds) analytes.
| Max. Temperature | 50°C to 270°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 1.5 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.5 μm |
| Product Line | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-5MS AMINE GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-5MS AMINE GC Column enables analysis of ppm levels of amines without column priming.
| Max. Temperature | 300/315°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-5 MS Amine |
| Polarity | Low-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Analysis of Amines and Other Basic Compounds, Including Alkylamines, Diamines, Triamines, and Ethanolamines,GC/MS for Nitrogen-Containing Heterocyclics |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 1.5 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-SimDis Capillary GC Column, df 0.17 μm
Designed for simulated distillation, an application performed in the petroleum industry that reveals the boiling point distribution of a sample.
Thermo Scientific™ TRACE™ GC Columns for Dioxin and PCB Analysis
Analyze dioxins and PCBs with high-resolution GC/MS for unsurpassed performance and reproducibility.
| Max. Temperature | 360/370°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 0.25 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| For Use With (Application) | Furan (PCDF) Analysis,GC/MS for Furan (PCDF) Analysis,GC/MS for PCB Congener Analysis |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | TRACE |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-608 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Suitable for use in herbicide analyses.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-Wax GC Columns
Analyze a wide range of polar compounds with this low-bleed, general purpose, high polarity GC column.
| Stationary Phase | Trace™ TR-WAX |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| USP Type | G16, G20 |